Krótki przewodnik po Rugby League

przewodnikrl1

 

 • Podstawowym celem gry w Rugby League jest zdobycie większej ilości punktów niż przeciwnicy.
 • Mecz trwa 80 minut, jest podzielony na dwie 40 minutowe połowy i biorą w nim udział dwie drużyny.
 • Każda drużyna składa się z 13 zawodników na boisku i 4 rezerwowych. Ci zawodnicy mogą zmieniać się z innymi w czasie trwania meczu.
 • Wszyscy zawodnicy, jako drużyna uczestniczą zarówno w ataku jak i w obronie. Część zawodników pełni jednak bardziej konkretne role, takie jak forward, back czy half.
 • Punkty zdobywa się w następujący sposób: przyłożenie (warte 4 punkty) zdobywa się poprzez położenie piłki na ziemi, za linią przyłożeń przeciwnika. Po każdym przyłożeniu otrzymujesz szansę kopnięcia na bramkę czyli podwyższenia (warte 2 punkty). Innymi sposobami na zdobycie punktów są kopnięcie karne (2 punkty) oraz field goal (1 punkt).
 • Każdy mecz i każda połowa rozpoczyna się wykopem z podstawki z centralnego punktu linii środkowej.
 • Każda drużyna posiada piłkę na 6 akcji (lub powaleń) nazywanych zestawem. Po powaleniu zawodnik posiadający piłkę wykonuje play the ball wprost do stojącego za nim zawodnika zwanego dummy half. Po skompletowanych 6 powaleniach drużyna będąca w posiadaniu piłki musi oddać piłkę przeciwnikom, aby oni mogli rozpocząć swój zestaw akcji. Większość drużyn woli wykopać piłkę do przeciwników podczas swojej ostatniej akcji. Takie rozwiązanie może przynieść wiele pozytywnych skutków.
 • W zależności od sytuacji atakujący zawodnik posiadający piłkę potrzebuje odpowiedniego chwytu i pozycji piłki. Gdy wiadomo, że dojdzie do kontaktu fizycznego z obrońcami należy przycisnąć piłkę do klatki piersiowej i zabezpieczyć ją drugą ręką. Próbując wykorzystać lukę w linii obrony lub mając zamiar podać należy trzymać piłkę oburącz przed sobą, aby zdezorientować przeciwnika.
 • Podczas każdej akcji piłka może być podawana pomiędzy zawodnikami nieograniczoną liczbę razy, do czasu aż zawodnik posiadający piłkę zostanie powalony na ziemię przez obrońcę, a sędzia krzyknie held. Piłka musi być podawana do tyłu lub w bok po linii prostej, nie może być podawana do przodu.
 • Powalenie może być wykonane tylko przez broniącą drużynę na atakującym zawodniku posiadającym piłkę. Istnieje wiele typów powaleń, potrzebnych w różnych sytuacjach i powinny one być ćwiczone na treningach po okiem wykwalifikowanych trenerów.
 • 6 zawodników z każdej drużyny tworzy Rugby League’owy scrum. Scrum ma miejsce po upuszczeniu piłki do przodu lub podaniu do przodu i jest używany do wznowienia gry po tych sytuacjach. Inne sposoby wznawiania gry to min. tap i goal line dropout.
 • Po wykonanym powaleniu każdy zawodnik drużyny broniącej musi wycofać się i ustawić w linii z sędzią głównym, aby nie być na spalonym. Zawodnicy mogą ponownie ruszyć do przodu gdy powalony zawodnik przetoczy piłkę nogą wykonując play the ball. To właśnie nazywamy linią obrony.
 • 2 zawodników może znajdować się przed linią obrony i stanąć bezpośrednio naprzeciw powalonego zawodnika, gdy sędzia uzna powalenie za kompletne. Ci zawodnicy nazywani są markerami i w większości przypadków są to zawodnicy, którzy właśnie dokonali powalenia.

Dla lepszego zrozumienia zasad polecamy sprawdzić: http://graj.rugbyleague.pl/slowniczek-pojec/

O Rugby League

Krótki przewodnik po Rugby League

Podstawowe umiejętności Rugby League

Pozycje na boisku

Odmiany Rugby League

Słowniczek pojęć