O Rugby League

przewodnikrl1

 

Rugby League jest obecnie najszybciej rozwijającym się sportem na świecie, w tej chwili granym już w kilkudziesięciu krajach. Jest to najpopularniejszy sport w Australii, północnej Anglii, południowej Francji, Papui-Nowej Gwinei, Tonga czy na Wyspach Cooka. Jest również jedną z najpopularniejszych dyscyplin chociażby w Nowej Zelandii, wyspiarskich krajach Pacyfiku czy pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa i Francji.

Rugby League mimo wielu podobieństw znacznie różni się od swojej starszej siostry – Rugby Union (rugby piętnastoosobowe, w które grają chociażby Budowlani Łódź). Oprócz oczywistych różnic w zasadach czy filozofii gry najbardziej znaczące są historycznie uwarunkowane rozbieżności kulturowe pomiędzy obydwiema dyscyplinami, ich zawodnikami i kibicami.

Historia Rugby League w skrócie

Rugby League znane również jako Rugby XIII, rugby trzynastoosobowe lub po prostu “trzynastki” to sport powstały w 1895 roku w wyniku oddzielenia się od Rugby Football Union 22 klubów z północy Anglii i utworzenia nowej federacji pod nazwą Northern Rugby Football Union, ostatecznie przemianowanej na Rugby Football League. Przyczyną schizmy był brak zgody klubów z południa Anglii na wprowadzenie zarobków dla graczy zaproponowanych przez kluby z północy. Podczas gdy na południu w rugby grali praktycznie wyłącznie bogacze, uczniowie prywatnych szkół, prawnicy czy lekarze, na północy zawodnicy wywodzili się ze środowisk robotniczych, głównie przemysłu lekkiego i górnictwa. Kluby z północy chciały rekompensować swoim zawodnikom czas spędzony na treningach czy graniu meczów. Biedni robotnicy często ledwo wiązali koniec z końcem, mimo pracy po kilkanaście godzin dziennie w fabryce czy kopalni, a czas poświęcony na uprawiane sportu mogliby przecież przeznaczyć na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Pomysł “opłacania” zawodników nie spodobał się klubom z południa, gdyż częściowo zatarłby różnice finansowe między tamtejszymi drużynami a tymi z północy, co nie było dla nich korzystne w kontekście sportowej rywalizacji.

Pierwsze lata istnienia Rugby League upłynęły pod znakiem udoskonalania zasad, tak aby sport stał się jak najatrakcyjniejszy dla widza. Kluby z północnej Anglii dobrze wiedziały, że jeśli mają grać profesjonalnie i zarabiać na pensje dla zawodników, muszą przyciągać na trybuny jak najwięcej kibiców. Dzięki temu Rugby League jest dziś sportem znacznie szybszym i bardziej widowiskom niż Rugby Union, w “trzynastkach” widzimy dużo więcej szarży i zdobywanych przyłożeń, a sama rozgrywka jest znacznie “twardsza” niż w “piętnastkach”. Jedną ze wspomnianych zmian i jednocześnie najbardziej rzucającą się w oczy było “wyrzucenie” z boiska dwóch zawodników i ograniczenie liczny graczy do 13. Ewolucja zasad “trzynastek” trwa do dziś, co stoi w wyraźnym kontraście do odmiany piętnastoosobowej, która niewiele zmieniła się od połowy XIX wieku. W ciągu piętnastu lat od powstania Rugby League do nowej federacji dołączyło ponad 200 klubów dotychczas grających w Rugby Union. W międzyczasie za sprawą Nowozelandczyków ta ówcześnie nowa dyscyplina sportu trafiła na południową półkulę, min. do Australii gdzie z miejsca zrobiła furorę. Już w 1908 roku w Sydney ruszyły rozgrywki, których spadkobiercą jest obecna NRL- najlepsza liga świata.

W 1948 roku z inicjatywy Francuzów powstała Rugby League International Federation – międzynarodowa konfederacja zrzeszająca kraje grające w Rugby League. W 1954 roku we Francji odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Rugby League (Rugby League World Cup).

Obecnie Rugby League jest najdynamiczniej rozwijającym się sportem na świecie, zarówno jeśli chodzi o grę profesjonalną jak i amatorską. Co roku do grona grających dołączają kolejne kraje, a organizacje takie jak Rugby League European Federation (RLEF) nie ustają w staraniach aby rozwój Rugby League na świecie był jeszcze bardziej imponujący.

Z czasem postaramy się Państwu bardziej dogłębnie przybliżyć historię i aktualną sytuację Rugby League na świecie. Nie tylko w tej sekcji, ale również w nadchodzących materiałach.

O Rugby League

Krótki przewodnik po Rugby League

Podstawowe umiejętności Rugby League

Pozycje na boisku

Odmiany Rugby League

Słowniczek pojęć