Odmiany Rugby League

przewodnikrl1

 

Rugby League to nie tylko 13 osobowe, w pełni kontaktowe rozgrywki dla mężczyzn. Istnieje wiele form aktywnego uczestnictwa w tym sporcie, umożliwiających grę ludziom bez względu na ich wiek, płeć czy sprawność fizyczną. Wszystkie formy Rugby League uważamy za pełnowartościowe pod kątem rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju, choć priorytet stanowią największe i najpopularniejsze rozgrywki w pełni kontaktowe czyli „trzynastki” i mniejszym stopniu „dziewiątki”. Zachęcamy czytelników do rozważenia swojego zaangażowania, w którąś z wymienionych poniżej form. Zainteresowanym udzielamy wszelkich potrzebnych informacji.

Rugby League

Podstawowa wersja League rozgrywana na pełnowymiarowym boisku przez dwie drużyny liczące po 13 zawodników (stąd alternatywne nazwy Rugby League takie jak Rugby XIII czy „trzynastki”). Jest to również wersja najpopularniejsza grana zarówno przez zawodowców, amatorów, młodzież dzieci czy… oldbojów! Wszystkie informacje zawarte w przewodniku odnoszą się właśnie do „trzynastek”, jednak w większym lub mniejszym stopniu działają też w przypadku pozostałych odmian.

Rugby League 9’s

„Dziewiątki” to mniejsza wersja pełnego Rugby League rozgrywana zazwyczaj w formie turniejowej. Zasady są niemal identyczne jak w trzynastoosobowej odmianie jednak zgodnie z nazwą na boisku występuje tylko 9 osób (plus do 4 rezerwowych), a mecz trwa 15 bądź 18 minut. 9’s grane jest w formie lokalnych lub międzynarodowych turniejów, często przed rozpoczęciem sezonu jednak równie dobrze zawody mogą odbywać się w trakcie jego trwania. Nie istnieją kluby „dziewiątkowe”, w Rugby League 9’s grają te samy drużyny co w trzynastoosobową odmianę lub zespoły, które jeszcze nie mają wystarczająco dużo zawodników aby grać w podstawowe League.

Women’s Rugby League

Kobiece Rugby League właściwie niczym nie różni się od sportu uprawianego przez mężczyzn. Zasady są identyczne, a patrząc z boku rozgrywka wygląda dokładnie tak samo. Można by rzec, że panie ze swoją walecznością i zaangażowaniem często mogą stanowić wzór do naśladowania dla swoich kolegów z męskich drużyn. Kobiece Rugby League może być rozgrywane zarówno w pełnej trzynastoosobowej formie, jak i w postaci turnieju „dziewiątek”.

EuroTag

To stosunkowo nowa odmiana Rugby League wymyślona w Irlandii. Stanowi ona pomost pomiędzy w pełni kontaktowym League (podstawowa forma i 9’s), a bez kontaktowym touchem. W EuroTagu miejsce powaleń zajmuje klepnięcie piłki. Dozwolona jest pewna forma fizycznego kontaktu, takiego jak odpychanie się czy zastawianie, w związku z tym EuroTag określany jest mianem gry półkontaktowej. Może być rozgrywany w drużynach koedukacyjnych o ile zawodniczki zgodzą się na grę z mężczyznami. Liczebność drużyn można w miarę swobodnie dostosowywać, od ilości zawodników zależy wielkość boiska wymaganego do gry. Grać można na każdej nawierzchni, zarówno na dworze jak i pod dachem.

Rugby League Touch

To bezkontaktowa odmiana Rugby League. Zasady są zbliżone do podstawowej formy gry jednak miejsce powaleń zajmują klepnięcia (tak jak w berku!). Drużyny mogą być mieszane zarówno pod względem płci jak i wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w jednym zespole zagrali brat z siostrą wraz z mamą i dziadkiem. Liczbę zawodników można dostosowywać do swoich potrzeb i możliwości, od ich ilości zależy również wielkość boiska potrzebnego do gry. Podobnie jak EuroTag grane może być na każdej nawierzchni czy to na świeżym powietrzu czy na hali.

Rugby League na wózkach

To odmiana bardzo wierna podstawowym założeniom Rugby League, z tą różnicą, że rozgrywana jest na wózkach inwalidzkich. Drużyny liczą po 5 zawodników na boisku, a razem z ludźmi niepełnosprawnymi mogą grać pełnosprawni (oczywiście również na wózkach!). Powalenie zastąpione zostało urywaniem wstążek przyczepionych wózków. Praktycznie wszystkie pozostałe zasady są identyczne lub bardzo podobne jak w pełno kontaktowych „trzynastkach”.

 

O Rugby League

Krótki przewodnik po Rugby League

Podstawowe umiejętności Rugby League

Pozycje na boisku

Odmiany Rugby League

Słowniczek pojęć