Pozycje na boisku

przewodnikrl1

 

 

 

Fullback (No.1) – Podobieństwo do środkowego obrońcy (piłka nożna)

sam-tomkins

Fulback jest często najbardziej rozgadanym zawodnikiem na boisku, pomagając kolegom z drużyny odpowiednio ustawiać się w defensywie. (Formować linię obrony). Jest on zazwyczaj ostatnim zawodnikiem w defensywie, ustawionym za liną obrony. Często jest też pierwszym zawodnikiem wyprowadzającym atak. Potrzebuje on najpewniejszych dłoni w drużynie. Jest odpowiedzialny za wyłapywanie wysokich i dalekich kopnięć przeciwnika. Fullback może nagle obrócić obronę w atak, wykonać last-ditch tackle oraz zapewnić drużynie przewagę liczebną w ataku.

Przykładowi zawodnicy: Greg Inglis, Billy Slater, Sam Tomkins (na zdjęciu)

 

Wing (No. 2 & 5) – Podobieństwo do sprintera (lekka atletyka), skrzydłowego (piłka nożna)ryan-hall

Szybkość jest tym o co chodzi na skrzydle – i Winger potrzebuje jej mnóstwo. Jednak aby być prawdziwie niezawodnym skrzydłowym, trzeba potrafić wyłapywać trudne podania w wąskiej przestrzeni i dobrze wykańczać akcje. Oprócz szybkości sprintera skrzydłowemu potrzebny jest „klej w dłoniach”, aby nigdy nie wypuścił otrzymanej piłki. Nie jest on jednak odpowiedzialny wyłącznie za atak. Często skrzydłowy może okazać się ostatnią linią obrony, więc musi być w stanie dokonać ważnych powaleń kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Przykładowi zawodnicy: Brett Morris, Roger Tuivasa-Sheck, Ryan Hall (na zdjęciu)

 

 

Centre (No.3 & 4) – Podobieństwo do bocznego obrońcy (piłka nożna)kallum-watkins

Centrzy są zawsze w środku akcji, zarówno w ataku jak i w obronie. Powinni dobrze czuć się w kreowaniu przestrzeni dla skrzydłowych jak i wykonywaniu last-ditch tackles. Centrzy mogą spodziewać się sporej ilości biegania po całej długości boiska. Dobry center zawsze znajduje się w odpowiednim miejscu, aby zapewnić swojej drużynie silne ustawienie tak w ataku, jak i w obronie.

Przykładowi zawodnicy: Jamie Lyon, Justin Hodges, Kallum Watkins (na zdjęciu)

 

 

Halves Stand-Off (No.6) & Scrum-half (No.7) – Podobieństwo do rozgrywającego (koszykówka), ofensywnego pomocnika (piłka nożna)kevin-sinfield

Halves są mózgami drużyny i zazwyczaj najbardziej doświadczonymi zawodnikami w zespole, którzy podejmują ważne decyzje. Posiadają dobre umiejętności kopania oraz muszą być świetni w podawaniu i graniu piłką. Muszą również dokonywać dużych powaleń będąc pod presją, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Są oni również pomostem między backs a forwards.

Przykładowi zawodnicy: Johnathan Thurston, Cooper Cronk, Kevin Sinfield (na zdjęciu)

 

 

Loose Forward (No.13) – Podobieństwo do obrońcy hokejowegosean-oloughlin

Loose forward zawsze znajduje się w centrum akcji. Jest to robota wymagająca dużej ilości biegania, więc musi mieć świetną kondycję. To nie wszystko, zawodnicy na tej pozycji muszą mieć wspaniałe umiejętności grania piłką i być twardzi niczym żelazo w obronie. Na koniec meczu mają zazwyczaj najwięcej wykonanych powaleń w zespole. Jako zawodnicy zamykający scrum są odpowiedzialni żeby piłka była dostępna dla scrum-halfa. Mogą być oni także użyci jako dodatkowy zawodnik do rozgrywania piłki.

Przykładowi zawodnicy: Sam Thaiday, Anthony Watmough, Sean O’Loughlin (na zdjęciu)

 

 

Second Row (No.11 & 12) – Podobieństwo do judoki oraz biegacza długodystansowegobrett-ferres

Wykonywanie powaleń i przełamywanie obrony przeciwnika są rzeczami, które kocha każdy second rower. Atakują oni nieco szerzej niż propowie. Dodatkowo są oni ważną częścią scrumu, dostarczając siłę za pierwszy rząd. Jak zawsze, para pewnych rąk, siła i mobilność są wymagane aby być dobrym second rowerem.

Przykładowi zawodnicy: Chris McQueen, Corey Parker, Brett Ferres (na zdjęciu)

 

 

 

Prop Forward (No.8 & 10) – Podobieństwo do tarana (ciężko w tym przypadku o sportowe porównanie – taran pasuje jak ulał!)james-graham

Propowie muszą czerpać radość z torowania sobie drogi poprzez szarżujących przeciwników i dokonywania dużych powaleń. Ich rolą jest popychanie drużyny do przodu w ataku i zdobywanie wielu metrów. Stanowią oni również pierwszą linię scrumu więc mogą oczekiwać mnóstwa utarczek i szarpanin ze swoimi odpowiednikami w przeciwnej drużynie. Jak zawsze potrzebują oni wspaniałego chwytu i operowania piłką, oraz sporych pokładów mocy i wytrzymałości.

Przykładowi zawodnicy: James Graham (na zdjęciu), James Tamou, Jared Waerea-Hargreaves

 

 

Hooker (No.9) – Podobieństwo do gimnastyka oraz środkowego pomocnika (piłka nożna)james-roby

Hooker ma więcej kontaktów z piłką niż jakikolwiek inny zawodnik na boisku. Zazwyczaj jest to zawodnik pełniący rolę dummy half, po play the ball rozdzielając podania lub wbijając się w linię obronną przeciwnika. Potrzebują oni bardzo uważnie śledzić grę wokół nich i podejmować właściwe decyzje w ataku. Na dodatek oczekuje się od nich dokonywania mnóstwa powaleń na dużo większych forwards przeciwnika.

Przykładowi zawodnicy: Cameron Smith, Robbie Farah, James Roby (na zdjęciu)

 

 

Interchange (No.14, 15, 16 i 17) – Rezerwowirob-burrow

Jeśli zawodnik jest kontuzjowany lub zmęczony może zostać zmieniony przez rezerwowego. Każda drużyna posiada czterech rezerwowych, z których może wybierać i mogą oni wejść na boisko w dowolnym momencie podczas trwania meczu. Mogą to być forwards, backs lub zawodnicy uniwersalni potrafiący grać na kilku pozycjach.

 

 

 

Pozycje na boisku

 

O Rugby League

Krótki przewodnik po Rugby League

Podstawowe umiejętności Rugby League

Pozycje na boisku

Odmiany Rugby League

Słowniczek pojęć